Śląskie Stowarzyszenie Menadżerów

Kanał RSS

Aktualności

2024-04-02

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach razem z Alfavox Software Sp. z o.o. zapraszają do udziału w webinarze pt.: Jak sfinansować zakupy IT w MŚP - Cyfryzacja i Przemysł 4.0. Praktyczne porady oraz inspiracje jak proste narzędzia cyfrowe mogą skuteczn

Cyfryzacja i Przemysł 4.0. Praktyczne porady oraz inspiracje jak proste narzędzia cyfrowe mogą skutecznie wesprzeć działanie Twojej firmy. Zgłoszenia tel 600465985

archiwum

Konkluzje z obrad Europejskiego Kongresu Gospdarczego

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym tematem wiodącym było przygotowanie polskiej gospodarki do przemian XXI wieku czyli Industry 4.0 . W kilku panelach dyskusyjnych poruszano tą tematykę.
Industry 4.0 (Przemysł 4.0) to nowy zbiór systemów organizacji pracy, przepływu informacji , sposobu wdrażania innowacji oraz systemów zarządzania wykorzystujący najbardziej efektywne  istniejące i rozwijane techniki doby pierwszych dekad XXI wieku .
Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński stwierdził ze całe zaplecze naukowo-badawczo-doradcze –finansowane środkami publicznymi (instytuty, uczelnie, centra innowacji, IOB, itp.) powinno i będzie zobowiązane wspierać ten kierunek rozwoju  przemysłu poprzez przygotowanie kadr, ukierunkowanie badań i wdrożeń oraz  realizacje tematów wdrożeniowych-powiązanych z ideą Przemysłu 4.0  i koncentracji  współpracy  na linii przedsiębiorcy –nauka-doradztwo gospodarcze.   Zgodnie z „Planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" Wicepremiera Mateusza Morawieckiego   powstał Zespół międzyresortowy ds. transformacji przemysłu który będzie wspierał te działania oraz powołano „Inicjatywe na rzecz przemysłu 4.0" (powstała też Platforma internetowa Przemysł 4.0).
Instytuty badawcze wg. ostatnich koncepcji będą w dużej części skoncentrowane zarządczo i organizacyjnie( i za to premiowane finansowo) -powstanie -Narodowy Instytut Technologiczny (ok.35 jednostek). Będą miały one pewną swobodę wyboru i kształtowania ścieżki rozwoju (indywidualne statuty które będą podstawa kształtowania agendy badawczej)-ale priorytety będą wyznaczały odpowiednie ministerstwa. Zgłoszony na tej konferencji  pierwszy priorytet to działania w kierunku Przemysł 4.0  Będzie rezygnacja z kategoryzacji instytutów badawczych ( w tym inne zaszeregowanie publikacji naukowych)  na rzecz nowych parametrów jak efektywność współpracy z  przemysłem – co jest w opracowywaniu. Instytuty badawcze i uczelniane o podobnym kierunku specjalizacji będą działać na zasadach współpracy a nie konkurencji.( np.śledzenie  zakupów aparatury badawczej).
Należy sadzić że mała część instytutów będzie nadal działać samodzielnie w tym IMN czy  GIG. 
Zgodnie z  obserwacjami rynkowymi –jesteśmy w punkcie startowym tych przemian( Industry 4.0), nikt nam jeszcze „nie uciekł do przodu" i jest czas (powiązany z finansowaniem)aby każdy projekt przemysłowy był tak skonstruowany by umożliwiał teraz lub w niedalekiej przyszłości implementacje adekwatnych rozwiązań z pakietu Industry 4.0. Dotyczy to dużych jak i średnich i małych firm które w łańcucha wartości współczesnego zarządzania (np. z kooperacji) muszą pracować na tych samych zasadach i standardach.
„Plan na Rzecz odpowiedzialnego rozwoju „ - zapowiada powołanie szeregu centrów kompetencji do ukierunkowanej współpracy z biznesem i śledzenia tego co się dzieje na rynku , kształcenia kadr oraz  większej profesjonalizacji (standardy XXI wieku) w wdrażaniu innowacji  na linii przedsiębiorca, nauka ,samorząd .
Trzy lata temu powstał projekt –koncepcja- powstania w Centrum Innowacji i Transferu Technologii IMN –odpowiedniego do powyższych  wymagań- Śląskiego Centrum Produktywności Przedsiębiorstw. (barierą jego uruchomienia jest 3 letnie opóźnienie startu konkursu RPO dz.1.3 –Profesjonalizacja usług IOB.)
Autorami koncepcji są oprócz CIiTT IMŃ jest sieć GGD Górnośląska Grupa Doradcza (grupująca kilkanaście firm doradczo-konsultacyjnych z zakresu nowoczesnego zarządzania), kilka firm z zakresu informatyki oraz automatyki przemysłowej. Wykorzystując zaadaptowane obiekty IMN, kadrę dużego instytutu przemysłowego oraz potencjał Sieci GGD - można stworzyć (niezbyt dużymi środkami) centrum kompetencji w zakresie produktywności przedsiębiorstw ukierunkowane na Przemysł 4.0  Charakter tego centrum kompetencji  to działalność  demonstracyjno- badawczo- doradczo-szkoleniowe na  stworzonych lub zaadaptowanych  stanowiskach badawczych, demonstracyjnych(w tym multimedia) oraz ćwiczeniowo-wartsztatowych. Proponowane  kierunki to:                                                                                        
(Wykorzystanie hal z zapleczem,sal i biur  IMN w celach  stworzenia ukierunkowanych  stanowisk demonstracyjno-badawczo-doradczych oraz szkoleniowych)
A .Produktywność zużycia materiałów-recykling urządzeń elektrycznych i elektronicznych-gospodarka cyrkulacyjna. 
A1-stanowiska badawcze
                                                                                                                                      A2–stanowiska demonstracyjne w tym multimedia       
                                                                                      
B- Produktywność zużycia energii-efektywność energetyczna.  
B1-Stanowiska demonstracyjne w tym multimedia
                                                                                                                                                                                                                          Usługi doradczo-szkoleniowe :                                                                                                                                                       
C-.Produktywność pracy ludzi, maszyn i urządzeń –usługi demonstracyjno-ćwiczeniowo-badawcze

C1- stanowiska demonstracyjno-ćwiczeniowe  w tym multimedialne  Linia wytwórcza do zastosowania nowoczesnej informatyki oraz technik zarządzania szczególnie lean manufacturing. Przystosowanie istniejącej linii przeróbki prętów miedzianych lub zabudowa linii dedykowanej.                                                                                                                                                                                    
C2-  Linia(węzeł) demonstracyjno-ćwiczeniowo-badawcza (w tym multimedia) – do skonstruowania –ukierunkowana na techniki stosowane w koncepcji Przemysł 4.0.

Naszym zdaniem każdy projekt technologiczny finansowany ze środków publicznych –opracowany w przedsiębiorstwie, instytucie badawczym, biurze projektów czy jako realizacja indywidualnego rozwiązania wynalazczego(w tym start-up) powinien być zaopiniowany pod kątem zawartości elementów pracujących w standardach Przemysłu 4.0
Industry 4.0  można uznać za hybrydę nowoczesnych metod zarządzania m.in.                                                                                                                                     -produkcji z uwzględnieniem aktualnego popytu, zarządzania łańcuchem dostaw czy szczupłego zarządzania <ang.Lean management>
-robotyzacja i automatyzacja
-gospodarka cyrkulacykna (circular economy)
-nowoczesnych technologii informatycznych jak, internet rzeczy, big data, cloud computing i innych .Cyfryzacja zmienia proces produkcji z jednokierunkowego liniowego, od prac badawczo-rozwojowych po dostawę do klienta, na skoncentrowany na kliencie, zapewniający interakcję na każdym etapie wytwarzania wartości. Przy okazji redefiniowane są procesy wokół czterech głównych filarów: optymalizacji procesów i modeli biznesowych, transformacji produktu, zaangażowania klientów, wsparcia pracowników. umożliwiających  skrócenie czasu przygotowania wyrobu do produkcji (wykorzystując metody symulacyjne np. wirtualne prototypowanie czy projektowanie i testowanie linii produkcyjnej ), zwiększenie efektywności energetycznej i materiałowej procesu (optymalizacja w oparciu o uczenie maszynowe), dzięki interakcji z klientami szybkie dostosowanie produktów do ich potrzeb, masową produkcję zindywidualizowaną, a dzięki internetowi rzeczy rozszerzenie koncepcji produktu na produkt jako usługę - poprzez wzbogacanie produktów usługami proaktywnego monitorowania i utrzymania.

Z poważaniem
Tomasz Jachimowicz
dyrektor Sieci GGD                   

Sieć GGD Górnośląska Grupa Doradcza
Klaster Wdrażania Innowacji