Śląskie Stowarzyszenie Menadżerów
Aktualności
2023-03-16
Wyróżnienie dla dr.Jana Sarny
Zarząd Śląskiego Stowarzyszenia Menedżerów podjął Uchwałę nr. 3/2023 o przyznaniu Panu dr. Janowi Sarnie prezesowi Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi - wyróżnienia : „Zasłużony dla śląskiego środowiska menedżerskiego”
Zapraszamy na spotkanie w dniu 24 marca 2023 piątek godz. 17.30 w KNST Marchołt podczas którego w/w zostanie wręczone to wyróżnienie.
Idea -Śląskie Centrum Produktywności Przedsiebiorstw
ŚLĄSKIE CENTRUM PRODUKTYWNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW -IDEA
Temat 1. Bardzo ciężko jest gonić standardy w światowej gospodarce które żmudnie wprowadzano tam przez dekady -produktywność wytwarzania sięga u nas 60-65% zachodnioeuropejskiej (Eurostat) a średnia rentowność MSP to 3,4% .(wg. GUS) i brak środków na rozwój,
Od kilku lat przodujące gospodarki przygotowują się i realizują plan rozwoju "Industry 4.0 i region Śląski -serce gospodarcze kraju-może być z tym kierunkiem rozwojowym( Przemysł 4.0 ) na bieżąco .
Jak zauważamy uczelnie wyższe (oraz przyuczelniane parki technologiczne) są skoncentrowane na pracy ze studentami i młodymi absolwentami -co wiąże się z realizacją uczelnianych misji i finansowania. Jak obserwujemy szeroka oferta dla MSP z ich strony realizuje się w formie deklaratywnej-wiele powszechnie znanych barier.
Tutaj powinna być otwarta droga dla innych t.j. IOB związanych np. z instytutami badawczymi .
Samorząd wojewódzki jest odpowiedzialny za rozwojowe rozwiązania strategiczne -tutaj gospodarka. .
Mamy następującą koncepcje , pomysł.
Od ponad dwóch lat analizujemy-jako ludzie pracujący w gospodarce wiele lat -co nowego(innowacyjnego) zrobić by przekonać i dać narzędzie zarządzającym MSP by w zakresie wytwarzania dać szanse systemowego działania dla zmniejszenia tych luk produktywnościowych .Dzisiejszy model szkoleń i doradztwa- wykłady, przezrocza ,czy symulacje (na klockach Lego) stają się nużace i mało interesujące dla kadry menedżerskiej. Największy wpływ na poziom produktywności przedsiębiorstw ma efektywność zarządzania-zużyciem materiałów ,energii i pracą ludzi. Na czas końca II dekady XXI wieku –Industry 4.0 (Europa), Internet rzeczy(Stany Zjednoczone) , Gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy) , różne informatyczne system zarządcze itp. -są w gospodarce zachodniej przedmiotem bieżących prac badawczych i wdrożeń . U nas na Śląsku można mieć aktualna odpowiedz na te wyzwania - poznając i wybierając najlepsze rozwiązania dla danego przedsiębiorcy czy branży.
Państwowy Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach (ok.500 zatrudnionych)posiada kilka wolnych (w tym hale) obiektów które mogą być zagospodarowane jako baza do prowadzenia badan, warsztatów ćwiczeń ,symulacji w sposób bardziej zbliżony do warunków przemysłowych .
Specjaliści Centrum Innowacji i Transferu Technologi IMN i Sieć GGD Górnośląska Grupa Doradcza oraz kilka polskich firm informatycznych pracują nad taką koncepcją wykorzystania tych obiektów która to wniesie nową jakość w sposobie przekazywania wiedzy w zakresie efektywności , zarządzania i pracy MSP, gdzie przygotowanie ,wybór i testowanie rozwiązania nie zakłóca bieżącej ich pracy. Spełni to utworzenie: Śląskiego Centrum Produktywności Przedsiębiorstw CIiTTIMN w Gliwicach
Duże firmy mają wzorce i strategie korporacyjne rozwoju lub stać je na zatrudnienie ludzi (lub doradców) o praktykach zarządczych w firmach sukcesu rynkowego. MSP powinny korzystać z doświadczeń i bazy szeroko im udostępnianej działającej na podstawie już zweryfikowanych innowacyjnych modeli rozwoju biznesowego.
Szansa i barierą dla nas jest m.in. już ponad dwuletnie opóźnienie uruchomienie konkursu RPO WŚL 2014-2020 Działanie 1.3 Profesjonalizacja Usług IOB.